Turkcell lifecell mobil iletişimi dataya taşıdı

Turkcell ilk olarak Kuzey Kıbrıs Turkcell’in dijital markası olarak konumlanan Turkcell lifecell ile başlattığı hizmette, ses de dâhil tüm haberleşme ve dijital servisleri mobil internet paketi üzerinden dataya taşıdı.

BiP, Fizy, Turkcell TV+ ve Lifebox uygulamalarını içeren lifecell’de, BiP uygulaması sabit telefonları ve diğer operatörleri aramaya olanak veriyor.

lifecell’in bu denemesinin dünyadaki diğer GSM operatörlerine de ilham kaynağı olacağını söyleyen Kaan Terzioğlu küresel çapta ilgi görecek bir uygulamayı hizmete sokmaktan dolayı memnun olduğunu belirtti; “Yeni dijital markamız lifecell ile yine bir ilke imza atıyoruz. lifecell sadece data üzerine kurulu, deneyimi ön plana çıkaran bir operatör. Hedefimiz 100 milyon aboneye sahip bölgesel bir oyuncu olarak liderliğimizi netleştirmek. Bu yolculuğun en önemli amaçlarından bir tanesi de teknoloji odaklı şebeke operatörü olmaktan hizmet odaklı bir deneyim sağlayıcısı olmaya geçiş… Hem uluslararası operasyonlarımızın markası hem de KKTC’deki dijital markamız olan lifecell de bu yolculukta attığımız en önemli adımlardan biri.”

“Bu yeniliği iştiraklerimizle dünyaya yayacağız”

Kıbrıs’ta başlatılan uygulamanın dünyaya yayılacağı konusunda emin olan Kaan Terzioğlu sözlerine şöyle devam etti; “lifecell Kuzey Kıbrıs’ta sadece data ile hizmet verecek. Diğer yurt dışı iştiraklerimizde de lifecell’i aynı şekilde konumlamayı hedefliyoruz. Sadece data paketi ile tüm iletişim ihtiyacını karşılayacak bu yeniliği lifecell markası ile önümüzdeki yıl Türkiye’de devreye almayı hedefliyoruz. Kıbrıs’ta başlattığımız bu yeniliği iştiraklerimizle dünyaya yayacağız. BiP üzerinden hem sabit numaraları hem de GSM numaralarını arayabilecek. Bu uygulama sayesinde akıllı olmayan telefonlar bile BiP üzerinden aranabilir hale geldi. lifecell’liler artık BiP ile haberleşme için ses ve SMS’e ihtiyaç duymayacak. fizy’den müzik dinleyecek, Turkcell TV+’dan istedikleri TV kanalı ve filmi istedikleri yerde izleyebilecek, lifebox ile fotoğraf, videolar ve tüm dosyalarını bulutta depolayabilecek. Bu çözüm tamamıyla Turkcell’de çalışan Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Sadece internet üzerinden hizmet vermeye başlayan lifecell ile mobil iletişimi yeniden tanımlıyoruz.”

“Büyümenin ana lokomotifi data oldu”

Yapılan yatırımların öneminden bahseden Terzioğlu, iletişim sektörünün geleceğinin data üzerinden şekilleneceği konusunda emin; “Sadece mobil data gelirimiz geçen yılın aynı dönemine göre 4.5G’nin de etkisiyle yüzde 97 artarak 1 milyar 430 milyon TL’ye çıktı. Bu bile sektördeki değişimin ne denli hızlı olduğunu ortaya koyuyor. Turkcell’in toplam internet trafiğinin yüzde 25’i 4.5G şebekemizden sağlanıyor. Şebekemizdeki kişi başına data kullanımı da ortalama yüzde 59 artışla 2.6 GB’ye çıktı. Mobil internet ve uygulamaların kullanımı hızla artıyor. Geliştirdiğimiz küresel uygulamalarımıza olan talep de bunu açıkça ortaya koyuyor. Dünya çapında ilgi gören BiP’in indirilme sayısı yaklaşık 11 milyon, lifecell içerisinde de yer alan diğer uygulamalarımızdan fizy yaklaşık 7,5 milyon, lifebox 3,5 milyon ve Turkcell TV+ ise yaklaşık 2,5 milyon kez indirildi. Bu yoğun talep ve gelişmeler bizi mobil interneti daha da etkin kullanacak çözümler geliştirmeye yönlendiriyor. Bunun ilk adımını da Kuzey Kıbrıs’ta lifecell markamızla attık. Böylece dünyada ilk kez bir operatörün bütün hizmetlerini tamamıyla data ve dijital platformdan verdiği bir çözüm ortaya koyduk.”

Turkcell lifecell

Verilen bilgiye göre, Turkcell lifecell üç farklı pakete sahip; midi, maxi ve mega. Midi paket 4 GB internet, 200 dakika BiP ve mobil telefondan yurt içi ve Türkiye’de her yöne 200 dakika konuşma, 50 MB lifebox alanı ile fizy, TV+’tan oluşuyor. Maxi paket; 6 GB internet, BiP’ten ve mobil telefondan yurt içi ve Türkiye’de her yöne 300 dakika konuşma, 500 MB lifebox alanı ile fizy ve TV+’den ve Mega paket ise 8 GB internet, BiP ve mobil telefondan yurt içi ve Türkiye’de her yöne 400 dakika görüşme, 2,5 TB lifebox alanı ile fizy, TV+’tan oluşuyor. Her 3 pakette de BiP’ten BiP’e sınırsız konuşma imkanı mevcut.

Turkcell Lifecell midi pakete 69 lira, maxi pakete 99 lira ve mega pakete ise 119 lira aylık ücretle abone olunabiliyor.

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.