Tavsiyeleri dinleyin, iPhone’un pil ömrünü uzatın

iPhone harikalar yaratan bir cihaz. Fotoğraf ve video kalitesi, internet tarayıcısının hızı vs. özellikleriyle bir çok kişinin vazgeçilmez cihazı. Peki ya pil ömrü? İşte bir çok mobil kullanıcıyı iPhone’dan vazgeçiren dezavantajı. Bununla mücadele etmeyi göze alıp iPhone sahibi olan cihaz kullanıcıları için bazı önerilerimiz var. Bu öneriler ile pil ömrünü uzatın.

low-power-ios-720x720Düşük pil kullanımına geçin

Eğer iOS 9 ve sonrası bir model cihaz kullanıyorsanız Apple’ın yeni özelliği olan “Düşük pil kullanım modu” sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Yapmanız gereken Ayarlar – Pil – Düşük pil kullanım modu yolunu izleyerek cihazınızın pil ömründe tasarrufa gidebilirsiniz. Bu mod sayesinde Siri’nin fonksiyonları, posta alışverişi, arka planda gerçekleşen sayfa yenilemeleri, otomatik indirmeler ve bazı görsel efektler tam şarj olana dek askıya alınır.

 

icloud-ios-720x720iCloud’u kapat

Otomatik olarak sürdürülen iCloud yedeklemeleri pilinizi sömürür. iCloud aslında yedeklenmesi gereken bir çok fotoğraf, belge ve dosyalarınızı saklar ama gerçekten bunların hepsine ihtiyaç var mı? Şimdi hemen Ayarlar – iCloud yolunu izleyin ve telefonunuzun tüm belgeleri yedeklemesini durdurun.

 

 

 

 

automatic-download-ios-720x720Otomatik indirmeleri kapat

Cihazınızda bulunan onlarca programın ya da uygulamanın her yeni sürümünde otomatik olarak indirme işlemi yapılır. Program ve uygulamaların da sıklıkla yeni sürümlerinin çıktığını düşünürsek bu işlem öyle düşündüğünüz kadar seyrek yaşanmamakta. Bunu engellemek elinizde; Ayarlar – iTunes & App Store sekmesinden Mobil Veri Kullanımı’nı kapatın ve ayarı Sadece Wi-Fi Güncellemeleri’ne getirin. Bu size büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

 

brightness-ios-720x720Ekran parlaklığını kısın

Ekran pili tüketen bileşenlerden biri ve ne kadar parlaksa bu tüketim o kadar hızlı gerçekleşiyor. Bu tüketimi azaltmak için Ayarlar – Duvar Kağıdı & Parlaklık sekmesinde Otomatik Parlaklık’ı kapatın. Böylece ekranınız karanlıkta da hala görülebilir olacak ancak pilinizi hızlıca tüketmeyecektir.

 

 

 

vibrations-ios-720x720Titreşimi kapatın

Cihazınızın gerçekten titreşime ihtiyacı var mı? Çünkü bu pilinizin hızlıca tükenmesine neden olan özelliklerden biridir. Gerçekten gerekli olmadığı durumlarda titreşimi kapatmanız pil ömrü açısından iPhone’u daha kullanışlı hale getirecektir. Bunu Ayarlar – Ses sekmesinden Çalarken Titre özelliğini kapatarak yapabilirsiniz.

 

 

iPhone’un pil ömrü kısa ama unutmayın tavsiyelerimize uyarak pil ömrünü uzatın. iPhone ile ilgili pil ömrünü uzatacak yeni önerileri bu hafta ilerleyen günlerde okuyabilirsiniz.

 

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.