Zayıf sinyal

Akıllı telefonların ana işlevleri internet bağlantısı, sesli arama ve yazılı mesajdır. Bu işlevleri yerine getirebilmesi için telefonun güçlü bir çekim gücüne ek olarak güçlü bir sinyal de alıyor olması gerekir. Özellikle kapalı alanlarda ya da kırsal bölgelerde kullanıcıların sinyal problemleri yaşadığı bilinen bir durumdur. Sinyal zayıflaması belirli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Bu sebepleri sıralamak gerekirse;

Konum: Bulunduğunuz nokta telefonunuzun kapsama alanı dışında kalıyor ya da gönderilen sinyalin kaliteli bir şekilde ulaşamadığı bir nokta olabilir. Böyle bir durumda sesli aramada kesilmeler ya da hattın düşmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Ortam: Bulunduğunuz nokta şehrin ve kapsama alanının içerisinde yer almasına rağmen sinyali güçlü şekilde almanızı engelleyecek tünel, köprü, ağaçlık alan gibi bir ortamda olmanız da sağlıklı bir iletişim kurmak konusunda size engel oluşturabilir.

Yalıtım: Özellikle bina içlerinde ses ve ısı yalıtımı sağlayan materyaller vericilerden gelen sinyalleri de engelleyebilir. Bu durumlarda iletişim kaliteniz düşecektir.

Operatör Arızası: Kullanıcısı olduğunuz operatöre ait vericiden kaynaklı arızalar da telefonunuzun sinyal alış verişini mutlaka etkiler. Bu tip bir durumda telefonunun sinyal alıp veremeyecek ya da alıp verdiği sinyal istenen kalitede olmayacaktır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda sorunun nereden kaynaklandığını anlayabilmek ya da sorunu gidermek için bazı işlemler yapabilirsiniz. Muhtemel işlemleri sıralamak gerekirse;

Telefonunuzu tekrar başlatın: Çalışma prensipleri göz önüne alındığında akıllı telefonlar ile bilgisayarlar arasında neredeyse fark yoktur. Bu bakımdan yaşanan sorunlarda telefon işlemcilerinin tekrar başlatma işlemiyle sıfırlanması ya da SIMKart’ınızın belirli bir süre işlem göremeden bırakılması telefonunuzun daha yüksek bir performans ile çalışmasını sağlayacaktır. Zayıf Sinyal sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.

SIMKartınızı test edin: Şayet mümkün ise başka bir kullanıcının kartını kendi telefonunuza, kendi SIMKartınızı da başka bir kullanıcının telefonuna takarak SIMKart ya da SIMKart yuvasından kaynaklanan bir sorun olup olmadığını deneyebilirsiniz. Bu tip durumlarda her iki ihtimal de denenmenlidir.

Konum: Şayet iletişimde yaşanan sorunun konumunuz dolayısıyla yaşandığını düşünüyorsanız ve bina içerisinden çıkma olanağınız yok ise bina içerisinde yer değiştirerek telefonunuzun zayıf sinyal sorununu çözmeye çalışabilirsiniz.

Sinyal Artırıcılar: Sinyal artırıcılar kronik olarak bu sorunun yaşandığı kapalı alanlarda sinyal gücünü artırıcı elemanlar olarak kullanılabilir. Ek bir maliyet anlamına gelse de özellikle çoklu kullanım gerektiren şirket ya da okul gibi ortamlarda sinyal artırıcılar mutlaka kullanılması gereken cihazlar.

Operatörünüzü kontrol edin: Hizmet aldığınız operatörünüzün internet sitesinden bölgesel ya da genel bir arıza olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptığınız halde hala iletişim kuramıyorsanız yapılacak tek şey başka bir operatöre geçmektir. Kimse çok önemli bir konuşma esnasında telefonunun kesilmesini ya da iletişim kurulamayacak kadar kötü bir sinyal ile kesik kesik bir iletişimi hak etmez. Unutmayın GSM operatörleri size en kaliteli hizmeti vermek için oradalar.