Virüs ve kötü uygulamalardan koruma

Cihazlar – Cihaz Yardımı – Virüs ve kötü uygulamalardan koruma

Cihazlarınızı virüs ve kötü uygulamalardan korumak kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken işlemlerden biri. Kişisel bilgilerinizin, fotoğraflarınızın, videolarınız daha da önemlisi e-posta bilgilerinizin, sosyal medya hesaplarınızın ve hatta banka bilgilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini engellemek için TelefonPaketleri.com’un size özel önerileri var.

1. Uygulamalara şüpheyle yaklaşın
Telefonunuza indirmek istediğiniz uygulamaları hemen indirmek yerine öncelikle inceleyin. Kaç kişi tarafından indirilmiş, ne yorum yapılmış, kaç puan almış. Tüm bu bilgileri gözden geçirin. Şüphelendiğiniz hiçbir uygulamayı indirmeyin.

2. Şartlar ve koşulları okuyun
Uygulamayı indirmeden önce mutlaka tüm kullanım koşullarının bulunduğu sözleşmeyi okuyun. Bu sözleşmede uygulamanın hangi koşullarda geçerli olduğunu anlayabilirsiniz. En önemlisi bu sözleşmede ortaya konan bilgi ya da koşullardan şüphelendiyseniz hiçbir şekilde uygulamayı indirmeyin.

3. Google Play Store, Apple Store ya da Windows Store’u kullanın
Uygulamalarınızı mutlaka güvenilir kaynaklardan edinin. Kullandığınız cihazın işletim sistemine göre uygun şekilde güvenilir kaynaklardan edinin. Güvenilir olmayan kaynaklardan asla bir uygulama indirmeyin.

4. Bluetooth’unuzu açık tutmayın
Bluetooth telefonunuzu veri alış verişine açık hale getirir. Bluetooth’un açık olması durumunda istemediğiniz kişiler cihazınıza ulaşabilir ve veri alış verişinde bulunabilir. Bu durum cihazınıza virüs ya da uygulamaların sizin isteğiniz dışında yüklenmesine neden olur. Bluetooth’unuzu kullanmadığınız durumlarda mutlaka kapalı tutun.

5. Antivirüs programı kullanın
Cihazınız için mutlaka bir antivirüs programı kullanın. Tüm önlemleri alsanız bile e-posta yoluyla gelecek bir virüsü engellemeniz zor olabilir. Bunun için en iyi yöntem cihazınıza bir antivirüs programı kurmaktır.
6. Geri yükleme ya da fabrika ayarlarına dönüş
Tüm bu önlemler de işe yaramaz ise tek bir yöntem geriye kalır. Telefonunuzu geri yükleyin yani fabrika ayarlarına geri dönüş yapın. Bu tüm verilerin silinerek fabrika ayarlarına dönüşe neden olur. Bu işlem için TelefonPaketleri.com’dan Geri Yükleme seçeneğini gözden geçirebilirsiniz.
Telefonunuzu güvenli bir şekilde kullanmak için biraz dikkat ve küçük birkaç önlem işe yarayacaktır.