Veri kullanımı

Olmuyor, yetmiyor ne yapsanız ne etseniz yettiremiyorsunuz. İster Turkcell İnternet Paketleri’nin en büyüğü Sınırsız 4GB’lık paketini, ister Avea İnternet Paketleri’nin Hızlı Sınırsız 4 GB’ı, isterseniz Vodafone İnternet Paketleri’nden biri olan Net Avantaj 2 GB’ı kullanın değişen bir şey olmuyor ve internet ayın ortasında yavaşlıyor ya da ek kullanıma geçiyor. Sizi anlıyoruz ve bu konuda önerilerimize kulak vermeye davet ediyoruz.

Genellikle internet kullanımı bazı ayarlar ve ek önlemlerle istenilen seviyeye çekilebilir ancak bunlardan hangisinin ya da hangilerinin size uygun olduğunu anlamak için öncelikle bir analiz yapmak durumundayız. Kullanımınızın ağırlığının belirlenmesi ilk işimiz olmalıdır.

  • Sosyal Medya Tutkunları

İnternet bağlantısını özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarını kullanmak için harcıyorsanız size önerimiz tüm GSM operatörlerince sunulan Sosyal Medya İnternet Paketlerinden birini satın almanız çünkü standart bir internet paketiyle bu uygulamaları kullanmak çok da ucuz bir yöntem değil. Turkcell İnternet Paketleri içerisinde yer alan Ek Sosyal İnternet Paketi sadece aylık 7 TL’ye Facebook ve Twitter uygulamalarını telefonunuza getirir. Sitemiz üzerinden Vodafone İnternet Paketleri seçeneğinde yer alan ve Akıl Küpü, Duran, Devreden, Hesabını Bilen, Esnek, Faturayı Aşmayan tarifeli faturalı kullanıcılar için sunulan Vodafone Facebook & Twitter Paketi sadece 6 TL’ye tüm Facebook ve Twitter uygulamalarına internet kotanızı harcamadan erişiminizi sağlar. Avea İnternet Paketleri içerisinde de benzer bir paket olan Avea Sınırsız Sosyal Paket ile Facebook ve Twitter uygulamalarını aylık 7 TL’ye kullanabilirsiniz. Tüm bu paketlerle internet kullanımınızı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

 

  • Müzik Meraklıları

Şayet müzik vazgeçilmeziniz ise ve internet paketinizi tüketen şey sürekli müzik dinlemeniz ise o zaman tüm GSM operatörlerinin İnternet Paketi hizmetleri içerisinde yer alan müzik paketlerini incelemenizi öneririz. Turkcell Müzik, Fizy altyapısıyla çalışan ve size sınırsız müzik deneyimini aylık sadece 4,99 TL’ye sunan Sınırsız Müzik Paketi’ni sunuyor. Turkcell Sınırsız Müzik Paketi’yle istediğiniz şarkıları internet kotanızı harcamadan dinleyebilirsiniz.

Avea Müzik ise benzer bir deneyime ek olarak haftalık 100 MB’lık standart internet paketini de hediye eden bir kampanya ile 4,99 TL karşılığında sınırsız müzik hizmeti sunuyor. Vodafone ise Spotify altyapısıyla tüm dünyadan milyonlarca şarkıyı kullanıcılarına sunuyor. Vodafone’un aylık Spotify hizmeti ise 12 TL.

Ayrıca müzikleri mobil cihazlarınıza indirip internet olmayan ortamlarda da dinlemenizi sağlayacak paketler mümkün. Bunun için Müziksiz Olmaz blog yazısını okuyarak GSM operatörlerinin tümünün müzik paketlerini karşılaştırabilirsiniz.

 

  • Ayarlar ile sınırlama

İnternet kullanımınızı basit ayarlamalarla da sınırlamanız mümkün. Özellikle Android bazlı cep telefonu kullanıcıları Google Play üzerinden gerçekleştirilen ve interneti sömüren güncellemeleri kapatarak işe başlayabilirler. Bunun için telefonunuzun ayarlar bölümünde yer alan otomatik güncelleme işlemini kapatabilirler. Ardından kullanıcıların farkında olmadan arka planda çalışan verileri kontrol edebilirsiniz. Şayet kullanımın yüksek olduğunu düşünüyorsanız Arka Plan Verilerini Sınırla işlemini seçerek buradan da tasarruf etmeniz mümkün. Kısıtlayabileceğiniz diğer bir ayar ise Otomatik Veri Senkronizasyonu’dur. Bunu da yine Ayarlar, Veri Kullanımı ve sağ üstte yer alan seçeneklere tıklayarak ulaşacağımız Otomatik Veri Senkronizasyonu seçeneğini kaldırarak yapabiliriz.

 

  • WiFi bulun

Yapacağınız yükleme ve indirme işlemleri için mümkün ise WiFi olan bir ortam bulun.

Artık bu bilgileri uygulama vakti; İnternet Paketlerine sitemiz üzerinden tekrar göz atın ve tavsiyelerimizi takip edin. Eminiz ki internet ihtiyaçlarınız harcadıklarınızdan çok daha az.