Tasarruf ipuçları

Cihazlar – Cihaz Yardımı – Tasarruf İpuçları

Çoğu kez faturası beklediğinden çok fazla gelmiş kullanıcılardan bu şikâyeti duyarız. Haklı olabilirler, belki de gerçekten o kadar konuşmamışlardır ama cep telefonlarının özellikle akıllı telefonların tek fonksiyonu konuşma değildir. İnternet, SMS ve SMS hizmetleri de aynı zamanda GSM operatörlerince faturalandırılmaktadır. Aslında sitemiz tam da bu belirleme işlemlerinde size yardımcı olmak için hizmet veriyor.

Beklentilerin üzerinde fatura gelmemesi için ilk işlem;

 • Hizmetlerin farkında olun
  GSM şirketleri sadece konuşma hizmeti vermezler. Attığınız mesajlar, mesaj yoluyla paylaştığınız multimedya elementleri ve internet hizmetleri de ücretlendirilir. Tüm bu hizmetlerin bir arada bulunduğu yani konuşma, mesaj ya da internet paketlerinin tümünü bir arada içeren hizmetlere tarife denir. Tarifeler farklı hizmetleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda farklı büyüklüklerle satın almanızı sağlar. Bunun için diğer adıma geçmeliyiz; kullanım.
 • Kullanımınızı belirleyin
  Aldığınız hizmetlerin faturalarınızdaki paylarını mutlaka gözden geçirin. Aylık konuşmalarınız dakika, mesajlarınız tekil gönderim sayısına ve internet kullanımınız veri indirme birimi olan MB ya da GB cinsinden hesaplanır. Bunu yapmak için ilk iş önceki aylara ait faturalarınızı gözden geçirin ve daha az ödeme için paket seçiminizi bu bilgiler doğrultusunda yapın.
 • Tarifenizi seçin
  Belirlemiş olduğunuz kullanım verileri doğrultusunda sitemiz üzerinden tüm tarife bilgilerine ulaşabilir ve kendinize uygun olduğunuzu düşündüğünüz tarifeyi seçebilirsiniz. Bunun için de size uyarılarımız var. Kullanımınızı aşan bir tarife seçin. Bu belki başlangıçta küçük bir meblağ da olsa fazla ödeme yapmanıza neden oluyor gibi görünebilir ancak limit aşımları her zaman çok daha pahalıdır.
 • Ek paketler
  Tüm söylediklerimizi yapmış ancak yine de ayın sonu gelmeden tarifenizin hizmetlerinden biri ya da bir kaçı bitmiş olabilir. Bu durumda yine de limit aşımı ücreti ödemenize gerek yok çünkü limit aşımı her zaman GSM operatörlerince sağlanacak olan ek paket fiyatlarından yüksektir. Tüm GSM operatörlerine ait, tarifeye ek paketleri sitemizden bulabilirsiniz.
 • Kullanımınızı takip edin
  Ek paket alıp almamak ile ilgili kararı kullanımınızı takip ederek alabilirsiniz. Bunun için tüm GSM şirketleri ortalama 12 saat öncesinin verilerine dayanan bilgilendirme hizmetleri kullanmaktadır.Turkcell için *177*3# tuşlanarak talep gönderilebilir ya da telefonunuzun mesaj bölümüne GUNCEL yazıp, 8888’e yollayarak kullanımınızı görebilirsiniz.
  Vodafone için GUNCEL FATURA yazıp 7000’e gönderebilir ya da cep telefonunuzdan 7001’i arayarak kullanımınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Avea için ise GUNCEL yazarak 5555 ‘e gönderilebilir ya da *100# tuşlanarak kullanım bilgileri edinilebilir.Bu bilgilerin ışığında herhangi paketlerinizden biri ya da bir kaçı bitmiş ise ek paket almak limit aşımı ödemekten çok daha ucuz olacaktır.
 • Yurtdışı Hizmetler
  Bir de yurtdışı hizmetlerden yararlanan kullanıcılar için ek önerileri verelim. Telefonunuzu yurtdışında da kullanmak için mutlaka Dolaşım (Roaming) hizmetinden yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Dolaşım hizmeti size mevcut GSM şebekenizi yurtdışındaki anlaşmalı GSM şirketleri üzerinden kullanma olanağı verir ancak yine de bu uzun süreli kullanımlarda ucuz bir yöntem değildir. Bunun için size tavsiyemiz, sitemizden yurtdışı paketlerini satın almanızdır. Yurtdışı paketleri uygun fiyatlarla yurtdışı seyahatlerinizde sevdiklerinizden kopmamanızı sağlayacak.

Tüm bu önlemler ve ayrıca sitemizden seçecek olduğunuz uygun tarife ve ek paketler faturalarınızı istediğiniz sınırda tutmanızı sağlayacaktır.