SIM kart

Cihaz teknolojisiyle doğru orantılı olarak SIMKart teknolojisi de hızla ilerledi. İletişim kurmak ve sinyal alıp verebilmek için gerekli olan SIMKart’lar operatörler tarafından kullanıcılara sağlanıyor. Telefonların içerisinde bulunan küçük oyuklara yerleştirilerek kullanılmaya hazır hale getiriliyor. Her telefon farklı boyutlarda SIMKart’lara ihtiyaç duyabilir. Ayrıca SIMKartlar şifrelendirilebilir ve başkalarının kullanımına kapatılabilir bir özelliğe de sahipler.

1997 – 1999 yılları arasında kredi kartı büyüklüğündeki SIMKartlar telefonların içerisine açıkta bulunan bir kızaktan itilerek yerleştiriliyordu. Bunu şimdi hayat etmek bile kolay değil. Şu anda böyle bir teknoloji kullanılmıyor. Özellikle bazı telefonların boyutlarını göz önüne alırsanız bu imkansız.

Kart şeklindeki SIMKartlar’dan bugün de kullanılarn standart boyutlardaki SIMKartlar’a geçiş uzun sürmedi.

Micro SIMKartlar standart SIMKartlar’dan sonra piyasaya sürüldü. Micro SIMKartlar’ı ise NanoSIM Kartlar takip etti. Şu an SIMKart teknolojisi; StandartSIM, MicroSIM ve NanoSIM olmak üzere, kullanıcılarına üç farklı tipte SIMKart sunuyor.

Cihaz değişikliği yaptığı için SIMKart boyutlarında değişiklik olan kullanıcılar ister operatörlerinden yeni SIMKart talep edebilirler isterlerse de mevcut SIMKartları için adaptör kullanarak yeni cihazlarına uygun bir hale getirebilirler.