Hırsızlığın önlenmesi

Cihazlar – Cihaz Yardımı – Hırsızlığın Önlenmesi

Hiç kimsenin karşılaşmayı istemeyeceği bir durum, hırsızlık. Ulaşım araçları, restoranlar, barlar, spor salonları, futbol maçları gibi tüm kalabalık ortamlarda hırsızlık ihtimali her zaman daha yüksektir. Bu tip bir durumda, TelefonPaketleri.com’un size telefonunuzu bulmanızı sağlayacak 6 önerisi var;
1. IMEI numarasını mutlaka bir yere not edin
Telefonunuzun kimlik numarası yerine geçen IMEI numarası genellikle TİB’de kayıtlıdır. Bu numara sayesinde telefonunuzun sizin SIM kartınız ile bile kullanılmıyor olsa sinyal sayesinde IMEI numarası üzerinden telefonunuz operatör ve polis tarafından bulunabilir.

2. Faturanızı asla atmayın
Telefonunuzun faturasında adınızın bulunması telefonun size ait olduğunun en önemli kanıtıdır.

3. Telefonunuza bir PIN kodu koyun
Telefonunuzun açılabilmesi için mutlaka bir PIN kodu koyun. Bu PIN kodu telefonunuzun ulaşılabilir olmasının önüne geçecektir.

4. UDID kaydınızı yaptırın
iPhone kullanıcılarının cihazlarını mutlaka kayıt ettirmeleri gereken bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistem sayesinde telefonunuzun sizin SIM kartınızın haricinde bir SIM kart ile kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.

5. Telefonunuzu kendinize yakın ve ulaşılabilir bir noktada tutun
Dışarı çıktığınızda telefonunuzu mutlaka kendinize yakın noktada tutun ki daima ulaşılabilir olsun. Yoksa sürekli olarak kontrol etmek zorunda olacaksınız. Ayrıca alabileceğiniz diğer bir önlem de telefonunuzu ek bir aparat ile kemerinize ya da cebinizde bir yere sabitlemek olabilir.

6. Telefonunuzu bulabileceğiniz uygulamaları yükleyin
Android telefonlar için “My Droid” ya da “Nerede Benim Droidim” adlı uygulamarı, IOS bazlı iPhone’lar için ise “Find my iPhone”u kullanabilirsiniz.
Tüm bunları yaptıktan sonra hala telefonunuza ulaşamamış iseniz o zaman en yakın polis ofisine gidebilir ve yaşanan kayı ya da hırsızlık olayıyla ilgili olarak rapor tutturun. Ayrıca operatörünüzü haberdar ederek kartınızı kapattırabilirsiniz. Bu hattın iptali anlamına gelmez ama unutmayın telefonu bulma ihtimalinizi biraz düşürür.