Hafıza kullanımı

Fotoğraflar, videolar, müzikler, kayıtlı ses dosyaları, gelen dosyalar, giden dosyalar, uygulamalar, uygulamalar üzerinden gelen dosyalar… Saymakla bitmeyecek bir veri yığınıyla karşı karşıyayız. Akıllı telefonlardan önceyse iki farklı verimiz vardı. Telefon defteri ve mesajlar oysa şimdi daha büyük dertlerimiz var; hafıza. Her ne kadar IPhone kullanıcıları sunulan geniş hafızalı telefonlar biraz daha şanslı olsalar da eminim onlarda artırılabilir hafızalı olmayan telefonları dolayısıyla benzer sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyorlardır. Bu bakımdan eminim onların da ekonomik kullanım için tavsiyelere ihtiyaçları olacaktır. Telefon hafızasında yapılacak bir temizlik işlemini odanızı toplamak ve kullanmadığınız eşyaları atmak gibi düşünebilirsiniz.

Fotoğraflar, videolar, multimedyalar ve ekran görüntüleri

İlk el atılacak kısım eminim bir, iki yıl öncesine ait fotoğrafların bile saklandığı medya öğelerinden başlamak olmalı. Burada yapılacak köklü bir temizliğin mevcut hafıza alanınızın neredeyse yarısını kurtardığını göreceksiniz. Silerken sizin bile ne zaman çektiğinizi asla hatırlamadığınız fotoğraflar, videolar göreceksiniz. 6 ay önce sadece bir defalığına gideceğiniz bir restorandan konum atan arkadaşınızın ekran görüntüsüne tekrar bakacaksınız. Silin, silin gitsin. Vakit ve yer kazanın, hafifleyin. Erkek kullanıcılar için küçük bir hatırlatma; sevgilinizin ya da eşinizin bir tek fotoğrafını bile silmeyin bunu yanlışlıkla yaptıysanız da telefonda hafıza açmak için sildim demeyin. Hayatınızı riske atmayın. Geri kalanı silin…

Hala bir kısmı duruyor değil mi? Onları kıyıp silemiyorsunuz ama çok da yer kaplıyorlar. O zaman…

Bulut teknolojisi

Bazılarının anlattığı gibi karışık bir teknoloji değil bulut. Kullanıcılara ciddi bir alan açarak her türlü veriyi saklamasını sağlıyor. Dropbox, Box, Microsoft One Drive, Google Drive, Flickr gibi programlar sayesinde ücretsiz olarak ortalama 3.25 ile 15 GB arasında bir alana sahip olmanız olanaklı. Bu neredeyse bir telefon hafızası anlamına geliyor.

Yavaş yavaş tamamlanıyor gibi ancak bir de satın alıp kapağını açmadığınız kitaplar gibi duran uygulamalarınıza bakalım.

Uygulamalar

Telefonunuzda bulunan programları kullanım sıklığına ve kapladıkları alana göre sıralayın. Bu işlem aslında fazlaca yer kaplayan bazı programların hiç kullanılmadığını ya da belirli bir dönem kullanıldığı halde şu an ihtiyacınızın dışına çıktığını anlamanızı sağlayacak. Eminiz herkesin telefonunda bu ve benzeri programlar vardır. Lütfen onları silin…

Müzik dosyaları

Görsel öğelerden sonra belki de önce en büyük işgalciler müzik dosyalarıdır. İndirilmiş şarkılar, birkaç farklı dinleme listesine kaydedilmiş aynı şarkı, geçtiğimiz yazın en popüler şarkısı ve daha neler. Tüm bunları telefonunuzda taşımaya gerek yok. Özellikle GSM operatörlerinin hepsi size bu hizmeti sunuyor. Müzik Paketleri ile ilgili bilgi almak için Müziksiz Olmaz yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde müzikleri depolamadan sadece dinlemek isteyeceğiniz durumlarda size Spotify, Deezer, Fizy ve Apple Music gibi uygulamaları tavsiye ederiz.

Son önerimiz ise Hafıza Kartları

IPhone kullanıcıları yazıyı buraya kadar okuyabilirler çünkü onların böyle bir şansları yok ama Android ve Windows bazlı telefon kullanıcıları satın alacakları SD kart ile telefon hafızalarını yükseltebilirler. Telefonunda SD kartı etkin kullanmak için dosyalama sistemi bulunmayan kullanıcılar ise File Manager ya da ES File Manager gibi ücretsiz programları indirebilirler.

Temizleyin kurtulun, biriktirmeyin…