Ekran bilgisi

Siyah beyaz bir ekran hem de 3.5 cm x 3.5 cm boyutlarında ve piksel piksel gözle görülüyor. 20 yaşının üzerinde herkes bu görüntüye eminim aşinadır. Çok değil 1997’de Siemens S10 renkli ekranlı telefonlar piyasaya çıktığında sahipleri uzay mekikleri varmış gibi davranıyordu. Renkli ekran teknolojisinin tüm telefonlara sirayet etmesi ise 2000’lerin ortalarını buldu.

Şimdi ise bir denizci feneri gibi ışıl ışıl yanan telefonlarımızla gece gündüz yayındayız. Peki bu telefonlarda kullanılan ekranlar neyin nesidir?

LCD ve AMOLED

Günümüzde üretilen telefonlarda kullanılan iki teknoloji ekranları aydınlatıyor bunlardan biri LCD (Liquid Crystal Display; Sıvı Kristal Ekran) diğeri ise AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode; Aktif Matriksli Organik Işık Yayan Diyot).

LCD ekran arkada bulunan ışık kaynağının sürekli olarak yaydığı ışığın, elektrik devreleriyle hareket ettirilen sıvı kristallerin ışığı kırması ve geçirgenlik sağlamasıyla aydınlatılıyor. Renklendirme ise alt piksel olarak bilinen mavi, kırmızı ve yeşil filtrelerin farklı açılarda kesişerek ortaya çıkardıkları bileşenlerle sağlanıyor.

AMOLED ise kendileri birer ışık kaynağı olan mavi, kırmızı ve yeşil diyotların farklı büyüklüklerdeki elektrik akımlarının verilmesiyle sağladıkları renkler sayesinde ekranını renklendiriyor. Böylece voltaj değişiklikleri sürekli olarak renklerin de değişmesine neden oluyor.

LCD mi AMOLED mi?

Kullanıcı için nasıl çalıştıklarının çok bir önemi yok. Asıl önemli olan bu çalışma sistemlerinin ortaya koydukları görüntü kalitesi ve aynı zamanda tüm ön yüzeyleri ekran ile kaplı olan akıllı cihazların pil tüketimleri.

LCD sürekli olarak bir ışık kaynağının kristaller arkasında çalışması dolayısıyla çok daha parlak ve canlı bir görüntü sağlıyor ancak bunun dezavantajı da pilin daha kısa sürede bitmesi oluyor.

AMOLED’in pil koruma gibi bir avantajı varken dezavantajı uzun süreli kullanımlarda renklerdeki canlılığın kaybedilmesi. Şayet sık telefon değiştiriyorsanız ve pil ömrü sizin için önemliyse o zaman AMOLED ekranı seçmelisiniz ancak pil ömrü sizin için önemli değil ve sıklıkla telefon yenileyen bir kullanıcı değilseniz LCD ekran sizi tatmin edecektir.