iPhone pil ömrü ile ilgili önlemler 2

Bu hafta iPhone pil ömrünü uzatmak için vermiş olduğumuz tavsiyelerle ilgili paylaşımımız en çok beğeni alanlardan biri oldu. Sözü geçen yazının sonunda da belirttiğimiz üzere bu hafta ek yeni tavsiyelerle karşınızdayız. Dedik ya; bir çok artısının yanında iPhone pil ömrü ile ne yazık ki takdir toplamıyor.

auto-lockOtomatik kilit

Telefonunuz kullanılmadığı sürede otomatik kilit modundadır. Bu işlem yapılmayan telefonun pil ömrünü uzatması için kendi kendine aldığı bir önlemdir. Burada kullanıcı olarak siz telefonunuzu kullanmayı sonlandırdıktan sonra hemen Otomatik Kilit moduna geçmesini sağlamak için ayar yapabilirsiniz. Bunun için Ayarlar – Genel Ayarlar – Otomatik Kilit seçeneklerini takip edin. Burada en kısa süreyi seçerek telefonununuz hemen Otomatik Kilit moduna geçmesini sağlayacak ayarı yapabilirsiniz.

location-servicesYer bildirimi

Mobil cihazlar hizmet aldıkları operatörlerin vericilerinden yararlanarak kullanıcıların yer belirlenimlerini yaparlar. Kullanıcıların bazı durumlarda böyle bir hizmete hiç ihtiyaçları yoktur. Örneğin; evde, ofiste, okulda bulunduğunuz sürece, bir yerden bir yere seyahat etmezken böyle bir hizmetten yararlanmanız gerekmez. Bu yüzden de bu hizmeti ihtiyaç duymadığınız anlarda sonlandırmak iPhone pil ömrü için ciddi tasarruf sağlamanız anlamına gelir. Bunun için Ayarlar – Gizlilik – Yer Hizmetleri seçeneklerini izleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

bluetooth-iosBluetooth

İnternetten önce radyo dalgaları sayesinde veri aktarımı yapılabilen bir sistem olan Bluetooth uzun yıllardır bir çok mobil telekomünikasyon cihazında kullanılıyor. Bu bakımdan telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar gibi tüm cihazlarımızda bu teknoloji var. Ancak özellikle internet hizmetlerinin mevcut olduğu durumlarda Bluetooth çok da işlevsel bir özellik taşımıyor. Bu bakımdan da Bluetooth hizmetini cihazınız için erişilmez kılmak çok ciddi anlamda pil tasarrufu sağlayacak. Bluetooth’un üzerine tıklamanız servisi kapalı hale getirecektir.

wifi-iosWi-Fi

Mobil cihazlar internet olmaksızın basit birer seslenme aygıtlarına dönüşüyor bu bakımdan da olmazsa olmazlar listesinde ilk sırada. İnternet erişimi için mobil cihazlarda iki yöntem var bunlardan ilki GSM operatörleri üzerinden alacağınız hizmet diğeri ise Wi-Fi bağlantıları. Wi-Fi bağlantıları data hizmetini bir dağıtıcı üzerinden almanızı sağlar ancak bu da ciddi bir pil düşmanı faaliyettir. Her seferinde kullanacak olsanız da olmasanız da etrafta bulunan Wi-Fi ağlarını arar, onlara bağlanmaya çalışır. Daha önce hatırlayacağı bir ağ bulursa bağlanır ve güncellemelere, e mailleri indirmeye başlar. Bu da pilinizin sömürülmesi demektir. Bunu önlemek için; Wi-Fi’nin üzerine tıklamanız ve özelliği kapatmanız yeterli olacaktır.

Şimdiden kolay gelsin; unutmayın iPhone pil ömrü sizin önlemleriniz ile uzayabilir.

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.